Malajská dívka dělá vilné pohyby
 
Tak tohle je Malajec, jinak též Martin Králíček, člověk, s nímž je tento rozhovor. Bylo by možná logičtější dát jeho fotku jako první, ale já si říkám, že exotická ženština někoho naláká, zatímco tohle...
Ještě jedna chlípná Malajka
 
Strašně vysoké věže Petronas Tower. Malajec tvrdí, že se tyčí do výšky 425 metrů a jsou tak nejvyšší stavbou na světě, ale čert mu věř.
 
Malajci chlastají
 
Vypadá to impozantně, že?
Krásné, což?
Člověk by se tam hned vydal.
 
Ale oni vám už ty nápady v místním vězení vytlučou z hlavy!
 
Vtip
 
Putrajaya (ať již je tím míněno cokoli)
 
 
 
Singapurský tisk oplývá lákavými inzeráty. Tak co, pojedete?
Pár dalších reklamních obrázků
 
 Prapodivné malajské jídlo 
A ještě stránka z čínského manuálu
Kdybyste si chtěli poslechnout nějakou malajskou hudbu, tak tady je jeden soubor v MIDI (2,4 KB) a tady jeden v MP3 (3,8 MB)
Tak co, Malajče, co jsi zač?

To bych nechal na fantazii čtenáře. Ostatně proč být tak nechutný hned na začátku?

To by nešlo, nemůžu přece dělat rozhovor s někým úplně anonymním, jen pěkně napiš, co jsi zač. Nemusíš to rozvádět až do krevní skupiny, alespoň něco málo ale napiš.

Vážně je to nutný? Pan Šmucler ty uchyláky v TABU přece taky z tý budky nevytahuje ven před kameru násilím.

To uznávám, ale snad něco menšího bys napsat mohl. Jméno mám, tak alespoň odkud jsi. S tím úchylou Šmuclerem jsi mě přesvědčil a víc naléhat nebudu.

No počkej jaký „jméno mám“ – já myslel že použijeme nějaký pseudonym. Že mě budeš třeba nazývat panem Josefem nebo tak nějak. Když teda ale nedáš takže pocházím z Prahy a vypadám (za střízliva) nějak takhle (viz obrázek).

Tak já to tedy prolátnu sám - jmenuješ se Martin Králíček a lidi ti můžou psát na martin_kralicek@yahoo.co.uk. A máš to. Kolik ti je?

To jsi tedy nepěkně prozradil. Jinak mi je 25, mentálně ale prý tak 15.

Jak jsi se dostal do Malajsie?
 
Dostal jsem se sem díky studentské organizaci AIESEC, která je plná mladých kreativních, úspěšných, ctižádostivých a schopných supermanů.

Že tě tam vzali, s takovým vzhledem… A co to je vůbec za organizaci? To jsou nějací anarchofeťáčtí teroristi?

To zrovna ne, spíš takový shluk okravatkovaných sebevědomých individuí. Jsou dost zglobalizovaný  a chtějí ovládnout svět, takže bacha!

A to jako mají být mladí studentíci? To jsou nějací hnusní yuppies! Kdo už má fetovat, když ne mladí, my už to za ně neodfetujem! Tos mě zklamal, já myslel, že jsi nějaký správný anarchista.

Já členem té organizace nejsem, já se jen účastním jejich programu, takže neurážej! Odfetovat to budeš asi muset asi sám, třeba ti pomůže Jiří X. Doležal.

Jak se do takové Malajsie cestuje (předpokládám, že jenom letadlem)?

Já sem přijel městským autobusem č. 170 ze Singapuru. Do Malajsie se dá (byť se to nezdá) z Čech dojet pozemní cestou, což mám v úmyslu prakticky ověřit při zpáteční cestě na jaře 2001.

Prosím tě, jak? Jak dlouho to trvá? A co s tím, že je to ostrov?
 
Tím autobusem asi hodinu. V hraničním městě pak přesedneš třeba na vlak nebo na slona. Ostrov je Singapur, západní Malajsie ostrov není.

Aha, víš co, já radši někde na síti pohledám mapu a pak ji do toho rozhovoru zalomím. Co ta cesta stoji?

Tím autobusem asi 40 Kč. Jinak jednosměrná letenka do Singapuru s Lufthanzou přes Frankfurt vyšla na 10 000,- Kč včetně poplatků.

Jo čtyřicet korun, no jo. Hele, přestaň kouřit to svinstvo a vzpamatuj se. Jak je to teda s tím autobusem?

Autobus – taková věc na kolech, jezdí to a vozí lidi. Vepředu to má chobot a je to růžový s křídlama.

No vida, já to věděl. Když jsme tedy u toho, jak je to tam s trávou?

Taková zelená, jako u nás v Čechách. Roste nám na zahrádce dost rychle, to víš tropy. Ty jsi se dal na zahradničení? To bych ti teda doporučoval k dalšímu rozhovoru Přemka Podlahu. Mohl by si s ním probrat třeba nové modely sekaček.

Aha. Jsou v tom cestování do Malajsie nějaké háčky?

Háček je v tom, že imigrační úředníci a pracovníci aerolinií nemají rádi cestující s jednosměrnými letenkami. Pořád vám cpou zpáteční a když s díky odmítnete, s tím že zpátky pojedete raději autobusem a vlakem, tak se na vás tak divně soucitně podívají…

Tož to se nediv, když jim navíc jako mně řekneš, že máš na tu zpáteční cestu čtyřicet korun…

No to snad není jejich starost ne? Já sem asi jedu jim hopsnout do tý jejich sociální sítě a budu si tam hovět a nechat se jima živit. Opravdu ty chytrý úřednický hlavy co vymýšlí a realizují imigrační politiku jsou někdy k nakopnutí. Třeba do Indonésie kromě víza chtějí třeba ještě zpáteční letenkou a 1000 USD. Asi se obávají aby se jim tam taky nenahrnuli naši Romové. Nebo že by jim tam za těch pár krejcarů nalezly mraky gastarbaiterů z Evropy jako levná pracovní síla…

Je to reálné? Myslíš, že by se zdejším lidem vyplatilo jezdit tam za prací? A sehnali by nějakou slušně placenou? A pracovní povolení?

V Malajsii moc cizinců z Evropy či USA nepracuje. Když už tak to jsou pohádkově placení experti nadnárodních firem. Práci a povolení tady či v Singapuru bys jako programátor sehnal bez větších potíží, s jiným pracovním zařazením už by to bylo podstatně horší. Plat mladého programátora s roční praxí v Singapuru je v přepočtu asi 70 000,- Kč a životní náklady oproti ČR zhruba dvoj až trojnásobné.

Ty tam programuješ, co?

Už je to tak. Původně jsem měl sice dělat implementaci software pro palmový plantáže, ale firma šla ke dnu, takže teď dělám jinde takový menší projektíky – většinou individuální zakázky.

Software pro palmové plantáže?? To jim má počítat ty kokosy nebo co? Tak ještě výplaty, to si umím představit. Co to jako mělo být?

Ale kdeže kokosy – ty palmy produkují plody z kterých se lisuje olej. Ten softwarový balík měl za úkol vést účetnictví, generovat výkazy, evidovat kontrakty a spoustu dalších statistických a ekonomický funkcí.

Jak si takovou práci sháníš? Jak je placená? Je tam nouze o IT odborníky a programátory? Na jak dlouho to tam vidíš?

Je to praxe pro studenty či absolventy vysokých škol a zprostředkování šlo přes ten AIESEC. Lidi v oblasti IT tu místo seženou bez potíží, ale že by tu byla nějaká nouze, tak to asi ne. Žádají se zkušenosti a předpoklad delší spolupráce – na pár měsíců tě asi nikdo nevezme. Hodně programátorů sem jezdí třeba z Indie.

Plat záleží na tom, pro kterou firmu děláš a co tam děláš – jestliže to je velká mezinárodní korporace, tak dosahuje mnoha desítek tisíc Kč. Jak už jsem ale zmínil – já tu jsem spíš “na zkušenou“, takže můj plat je zhruba srovnatelný s absolventským platem v ČR.

V čem to programuješ? A co znáš a co je tvůj oblíbený jazyk a proč?

ASP, VBScript, Java Script, Vyhul bejzik… Ta implementace se dělala na Oracle, takže SQL, PL/SQL.

Můj oblíbený jazyk je Karel, protože Karel byl kolík - jak pořád sbíral ty značky, narážel do zdi…

Existuje Karel na PC? A máš nějaký svůj  program v Karlovi? Že bych to dal spolu s tímhle rozhovorem na web, aby lidi věděli, jak je to s tím jeho kolíkováním.

Karel is dead. Bohužel.

Aspoň že ten punk pořád žije. Který jazyk naopak rád nemáš? A proč?

Čínštinu, protože z ní nerozumím a nepřečtu ani zbla. ;-)

Programovací, šmarjá….

Jako s tou čínštinou - každej, kterýmu nerozumím, což jsou téměř všechny. Napiš tam třeba assembler, je to fuk. To jsou teda otázky… Jako bych žádal o místo.

Nemáš začínat s programátorem o počítačích, mě to pak hned bere a na Malajsii zapomínám. Tak ještě alespoň napiš,  jaký se tam používá SW a HW?

Software se používá většinou zpirátěný nejnovější, hardware taktéž nezaostává – záleží samozřejmě na finanční situaci firmy jak často si může dovolit upgradovat, ale jde to - XTéčka tu opravdu nemáme. ;-)

Ostatně zkus se porozhlédnout kde byly vyrobeny součástky do tvého počítače – tady je továren na čipy víc než u nás pekařství.

A ještě jedna věc - v Malajsii není na počítače žádná daň typu DPH či obdobná.

Co Macy, jak jsou tam rozšířené?

Jo Big Maca si tu můžeš koupit u McDonnalda na každém rohu.

Někde jsem četl, že tamější McDonald má specialitu, což je vejce natvrdo v misce rýže za lidovou cenu. Je to tak?

Tak to jsem tu teda neviděl. Já se ale napálil u občerstvení A&W, které nabízí Root beer. Už jsem se radoval jaká je to paráda a poručil si hned velké, ale pak jsem zjistil, že to je nějaká lékořicová limonáda. Takovej podvod!

Jaké je v Malajsii písmo a jak se to řeší na počítačích?

Malajština se píše latinkou, takže žádný problém. Čínština, kterou tu používá asi 5 milionů lidí už ale problém je. Existuje na to software, předefinování klávesnice a pak taky nějaká magická tabulka - něco jako touchpad na kterou se to kreslí dotykovým perem.

U nás v kanceláři se používá program „Chinese Star 2.97“. Například když přijde e-mail v čínštině, je treba otevřít Cstar a pak se vsechny čtverečky, otazníky a jiné patvary překreslí do krasných, leč zcela nepochopitelných čínských obrazců.

Existují lokalizovaná malajská Windows?

Protože se pirátí, tak se ani nelokalizuje. No a navíc tu umí lidí většina anglicky, takže by to byla zbytečná práce. Ani počítačová literatura se téměř nepřekládá i když takový ASP manuál v mandarínštině je hezké počteníčko (viz foto).

Vědí o existenci/používají Linux?

Asi něco tuší, ale praktické uplatnění jsem tu neviděl a ani nepotkal někoho, kdo by Linux kdy sám používal.

Co ty sám a Linux (názory, zkušenosti)?

Hrál jsem si s ním jako snad každý na vejšce asi tak čtyři roky zpátky. Doma jsem to popichoval pár týdnů a ve škole nám to běhalo v pohodě na 386ce s připojením na Internet… Nevím jaký je poslední vývoj, tehdy mi to přišlo jako fajn operační systém na server. UNIXy obecně mi jsou sympatické mocností svých nástrojů i když s uživatelskou přívětivostí a množstvím aplikací to je horší, takže většina uživatelů pořád asi sáhne raději po oknech…

Jakým oborem computer science se nejradši zabýváš?

Stahováním tajných dat z Pentagonu a prodejem Saddámově rozvědce.

Ne vážně – co to je ‘computer science’? Já se motám tak kolem všeho, takže v podstatě neumím nic. ;-)

Třeba umělá inteligence nebo numerické algoritmy nebo tak něco, co já vím, ty jsi expert.

Si vyprošuju abys mi teda nadával. A vůbec nepoužívej radši tyhle cizí slova, kterým nerozumím. Navíc já jsem ekonom a ne nějaký počítačový maniak co si chodí spát s logaritmickým pravítkem.

A ty se mi zase neotírej o mé pravítečko. Jak bude podle tebe vypadat osobni počítač roku 2010?

To vím úplně přesně – procesor jako špendlík, celej case jako krabička od sirek. S člověkem to bude komunikovat pomocí nervových senzorů a neustále mu to bude cpát do mozku třírozměrné animované „A fatal exception 0E has occured“ v lokalizovaných verzích pak  “Došlo k zásadní vyjímce 0E”, takže míra sebevražednosti zase o něco stoupne, což se však na Billový akciích se to neprojeví.

Jaké je to tam s internetem (internet café, konektivita, TLD apod)?

Internet tu opravdu „jede“. Každý e-diot chce být "dot" aniž by věděl proč a jak. Vláda dokonce postavila Multimedial University a buduje jakýsi monstrózní Multimedia Supercorridor. Internet používají všichni vysokoškoláci a hodně mladí lidé a firmy; ostatních obyvatel se to zas až tolik nedotýká.

Internet café lze najít i v menších městečkách, v Kuala Lumpur jich bude určité mnoho desítek, ale většinou tam nezletilci jen paří síťové hry typu Doom. Cena je mezi 30 a 40 Kč/hod.

Co se týče domén, tak v Malajsii jsou  firmy com.my, vláda gov.my a podobně jako v Anglii.

Zajímavé portály najdete třeba na jako http://catcha.com.my, http://cari.com.my a http://www.newmalaysia.com.
 
A co to je, ta Multimedial University? A to druhé?

To se tady vykácelo kus džungle a prý tam má vzniknout centrum informaticky zaměřených firem celosvětového významu. Multimedial University má produkovat maso pro tyhle kanóny, co budou patlat software a Malajsie na tom prý zbohatne víc než Kuvajt na ropě. Jen nevím jak, když se tu všechno zpirátí.

Možná se mi to taky jen zdá, ale většina absolventů mi přijde jako generace “klikačů”. Jsou to lidé, kteří pracují s počítačem tak dva, maximálně tři roky a používají zásadně standardní nástroje a postupy (Windows, Frontpage, …).

Taky paříš DOOMa?

Ty časy už jsou dávno pryč. Ale takový Doom po síti, to je holt Doom po síti.

Co SW pirátstvi (warez)? Tvůj osobni názor na warez?

Jak už jsem se zmínil – Malajsie je země warezu zaslíbená. Mořští vlci asi hledají nové uplatnění, takže CD se tu nepálí, ale rovnou lisují. Na ulici tak lze zcela veřejně koupit cokoliv. Warezové firmičky mají vlastní krámky či rovnou celé oddělení v obchodním domě které přetékají software všeho druhu. K mání jsou hry, operační systémy, databáze, aplikace, encyklopedie, MP3, prostě všechno – v každém shopu jistě několik tisíc titulů a to v plné či “rip“ verzi.

Na nákup dostaneš dokonce účtenku, která vypadá asi takto:
 
 

Windows 2000 15 RM
The Best of Doors MP3   8 RM
Hacker’s toolbox mega CD   10 RM
Adobe Photoshop 5.5 10 RM
Diablo II (3cd)  20 RM
TOTAL  63 RM
 

Legrační, zvlášť když si uvědomíš že 1RM=10 Kč. Samostatnou kapitolou by byly filmy, které tu frčí v podobě VCD…

Jen vykládej, beztak to bude samé porno, to bude lidi zajímat.

Porno ani tak ne – jsi přece v ctnostné muslimské zemi. Ne že by tu vůbec nebylo, ale nevystavuje se a decentně (ilegálně) se prodává v nějakém koutě z ušmudlané krabice obklopené obvykle hloučkem Indů. Jednou jsem tu ale zavadil i o něco jako sex shop. Prodávali tam sice jen prezervativy a nějaký dámský prádlo, ale i  tak to tu ale byla dost rarita a některým muslimům to musí být trnem v oku.

Ale k těm filmům - dostaneš ke koupi cokoliv. VCD se dá přehrát na přístroji podobnému videu nebo nouzově i na počítači a titulů tu mají mnoho set. Nejžhavější novinky jsou zpirátěny tak, že se propašuje na premiéru do kina digitální kamera, nafilmuje se plátno, překóduje a může se lisovat. Kvalita nic moc, ale stojí to pár korun a místním to asi stačí…

Jak se v Malajsii mluví?

Oficiální jazyk je Bahasa Melayu, dále se mluví čínsky (Mandarin, Cantonese, Hokkien, Haka…) a Tamil – záleží jestli jsi bumiputra, Ind nebo Číňan. Značná část obyvatel mluví anglicky  takže s komunikací nebývá problém. Na Borneu jsou ještě domorodé jazyky Iban a Kadazan, takže lingvisticky a kulturně to tu je Babylon.

Jak se tam člověk domluví anglicky? A na venkově?

Město je OK. Odhaduji, že ve velkých městech anglicky komunikuje tak zhruba 70-80% obyvatel z nichž řada velmi slušně. Lidé ve firmách, obchodě a turistickém ruchu umí snad všichni, horší to už je na venkově mezi prostým lidem nebo třeba státními zaměstnanci. To se hodí znát pár malajských slovíček (číslovky, jídla atd.)

Jak je to s obtížné? Záleží hodně na výslovnosti?

Je třeba si na zvláštnosti místní angličtiny trochu zvyknout, ale po pár týdnech je to v pohodě. Jen se bojím abych se pak anglicky domluvil jinde. ;-)

Kde ta Malajsie vlastně leží?

Leží, stojí a sedí na nejjižnějším výběžku jihovýchodní Asie a na rovník je to co by kamenem dohodil. Z Prahy je to vzdušnou čarou asi 10 000 km a lze sem tedy suchou nohou dojít, jak už bylo zmíněno. Tzv. východní Malajsie (státy Sabah a Sarawak) – tvoří severní část ostrova Borneo a sem se musí létat…

Jak se to jmenuje v místní řeči?

Malaysia, což je stejné jako anglicky – žádný “domorodý“ název mi není znám. Je to konstituční monarchie a hlavou státu je sultán. Sultáni stojí i v čele devíti ze třinácti států – ti volí toho federálního sultána na pět let (viz obrázek známek). Faktickou moc má premiér a vláda.

To je nějaká divnost, jak můžou monarchu volit?! Nespletl ses?

Ne, skutečně je to tak, státoprávně je to dost zmatek. Malajsie je konfederace a konstituční monarchie. Navíc některé státy této konfederace už samy vznikly sloučením menších pidistátečků. Třeba Negri Sembilan konkrétně sloučením devíti menších států. Lokální sultánové tedy volí toho celostátního na pět let, jak už bylo řečeno. Malajsie je také členem Commonwealthu.

Kolik má obyvatel?

23 milionů, avšak ještě v roce 1980 to bylo 13 milionů. Posledního sčítání jsem měl možnost se pasivně zúčastnit a úspěšně jej narušit. Ono vyplňujte ty dotazníky v Malajštině, že.

To se jich tolik narodilo nebo přistěhovalo?

Narodilo – o děcka tu zakopáváš na každém rohu. Islám moc plánované rodičovství nepodporuje a sexuální výchova či nějaká osvěta tu naprosto schází. Někdy to je až komické. Jednou jsme stopli s kamarádkou jednoho chlápka – muslim, asi 60 let, prý otec pěti dětí a spousty vnuků a vnuček a jak je tu dobrým zvykem hned se začal ptát jestli jsme manželé. Oni už jsou zvědaví jak opice, nic zlého tím nemyslí. Přiznali jsme, že tedy nejsme a on několika dalšími dotazy zjistil, že se právě vracíme z jednoho národního parku a že jsme tam přenocovali dohromady v jednom stanu. S naprosto vážnou tváří mi pak otcovsky poradil, že bychom se měli prý co nejdřív vzít, protože té kamarádce teď poroste bříško a budeme mít děťátko. Ta dotyčná se smíchy neudržela a on nechápal, proč se směje jeho dobré radě, že on to prý dobře zná z vlastní zkušenosti. Asi tak tady vypadá osvěta.

To je hezká příhoda. Co kamarádka, už sis ji vzal? Měl bys, teď co jí poroste to bříško…

Nevzal, ono tam ani k nepřístojnostem nemohlo dojít, protože by byla značně ohrožena stabilita toho stanu. Tady bych chtěl všem připomenout, že nestačí před výpravou vynásobit množství jídla dvěma, ale je vhodné se také ubezpečit, že ke stanu co si nesete, máte i tyče. Já je nechal doma a pak lítal v nastávající noci po džungli s nožíkem značky Mikov a hledal náhradu. Napřed jsem si myslel, že to bude brnkačka a vhodného bambusu se najde všude dost, ale dalo to dost fušku, aby to aspoň trochu stálo. Hlavně teda pak žádný prudký pohyby. ;-)

Dobrodružné to bylo, když jsem v tom šeru vstoupil na mýtinku, kde však místo restaurace měly chatrče orang asli což jsou domorodí obyvatelé (viz obrázek). Radši jsem se rychle vytratil aby mě nesundali foukačkou. ;-)

Je tam velká hustota obyvatel? Jsou Malajska města tak strašně přecpaná jak to tak v Asii bývá?

Ani ne. Staví se tu sice mrakodrapy – v Kuala Lumpur stojí nejvyšší budova světa – Petronas Tower, ale nějak extrémně nahuštěný mi to tu nepřijde. Snad jen kapacita silnic ve městech zdaleka nestačí provozu.

Jak je ta Tower  vysoká? Je tam nějaká vyhlídka pro turisty?

452 metrů, může se ale jen na můstek (170 metrů), který spojuje obě věže v 41 a 42 patře. Fotku přikládám, pro zájemce více na http://www.greatbuildings.com/buildings/Petronas_Towers.html, spousta fotek roste na http://www.geocities.com/big_buildings1/petronas.html.

Na vyhlídky je ale lepší nedaleká komunikační věž – ta má sice “jen” 421 metrů, ale stojí na kopečku, takže přečnívá Petronas asi o 50 metrů. Vyjet se dá asi do 280ti, je tam točící se hospoda, takže pokud na to máš, tak si můžeš dát jedno točené.

Podle uvedeného a dalších šílených staveb z poslední doby je zřejmé, že nemoc místního premiéra se jmenuje megalomanie a jeho oblíbenou četbou je Guinessova kniha rekordů.

A kdo to financuje, stát? Když o tom rozhoduje premiér, tak asi ano…

Financuje to stát pomocí různých společností a konsorcií a to většinou za vypůjčené peníze (zejména z Japonska). Je zajímavé sledovat, jaké mamutí projekty jsou schopni vymyslet. Jedním z nerealizovaných (díky ekonomické krizi v roce 1997) byl třeba most do Indonésie, který by měl přes 100 km. Jak bude vypadat nové hlavní město Putra Jaya, které se staví se můžete podívat na obrázku. Co to přináší občanům si můžete přečíst ve vtipu nad ním.

Ještě k té hustotě obyvatel - ostrovní část Malajsie (ono malajské Borneo) je téměř pustá - zaujímá 60% území celé Malajsie, avšak žije zde jen 20% populace, což dá hustotu zalidnění o něco nižší než v nejřidčeji zalidněný okresech ČR. V džungli však na stánky s občerstvením a hotely nespoléhej. Pro srovnání - pevninská Malajsie má rozlohu 135 tisíc km čtverečních, tj. zhruba dvojnásobek ČR.

Jaké máte sousedy? Máte s nimi nějaké třenice?

Sousedem je ze severu Thajsko, z jihu Singapur a na Borneu Indonésie, pidistát Brunej a přes moře Filipíny. Spory jsou jen o nějaké ostrůvky, ale nic vážného mi není známo.

Je Malajsie multientický / multinarodnostní stát? Vyvolává to nějaké potíže?
 
V Malajsii se lidé dělí na dvě skupiny – ti, kteří mají to štěstí být bumiputrou a ti, kteři nemají. Bumiputra (někdy psáno též jako bumiputera) znamená v malajštině něco jako ‘synové země’ a označuje prý původní obyvatele. Otázkou je, kdo je kde původní, ale štěstí být bumiputrou se vztahuje na Malajce (neplést s Malajsijci, to jsou všichni s občanstvím Malajsie), obyvatele různých kmenů z Bornea a orang-asli což je několik tisíc obyvatel čítající primitivní menšina žijící v pralese na úrovni doby kamenné jejichž existenci jsem již zmínil.

A k čemu je tohle dělení? Inu v Malajsii žije i velmi početná čínská (5,6 milionů, tj. 22%) a indická (1,6 mil, tj. 7%) menšina a ‘místní’ tak trochu ztrácí v konkurenci s Číňany dech. Tyto etnika sem byla v minulém století přesídlena Brity na práce – Číňané do cínových dolů, Indové na kaučukové plantáže, žijí tu už bezpočet generací, ale stejně mají smůlu – bumiputrové to nejsou. Malajci totiž nemůžou překousnout, že Číňani jsou ekonomicky daleko dravější a tak není divu, že ovládají 98% všech firem v Malajsii.

Průměrný příjem ‘bumiputrovské’ rodiny (násobeno 10 dá výsledek v Kč) je 2 038 RM, indické 2 896 RM a čínské však už celých 3 737 RM! Taková nespravedlnost, s tím se musí něco udělat a proto bylo zavedeno protěžování bumiputrů. Mají vyhrazená místa ke studiu (prý celých 70%), zajištěná teplá místečka ve státní správě a ve vedení firem.

Zatím se jim ale tu zapeklitou situaci docela daří ustát, před čímž smekám.

Jaké je tam převládající náboženství? Jak se to projevuje v běžném životě?

Malajci jsou muslimové a islám je i státní náboženství. Číňané praktikují obvykle buddhismus či křesťanství, Indové jsou většinou hinduisté nebo sikhové. Na Borneu prý ještě přežívá šamanství.

Náboženství tu má na život lidí velký vliv, což si u nás těžko dovedeme představit. Na druhou stranu jsou všichni navzájem tolerantní a i místní islám má k radikalismu prosazovanému Talibanem či Iránem hodně daleko.

Islám se v pevninské Malajsii nejvíce uchytil ve východních státech Terrenganu a Kelantan.

Jak se ten velký vliv projevuje? A to, že je to státní náboženství, znamená konkrétně co?
 
To, že má velký vliv usuzuji z toho, že většina místních velmi často do různých svatostánků chodí a dodržuje náboženské obřady. Ve dvou nejmuslimštějších státech si dokonce posunuli volný den z neděle na pátek (natolik je tato konfederace volná), což spolu s řadou lokálních svátků působí dost zmatky. Navíc se tu státní svátky co připadnou na den volna “nahrazují“ v nejbližší pracovní den.

Islám jako státní náboženství má to zvýhodnění, že stát platí výstavbu mešit a modliteben (viz obrázky). Jinak tu platí celá řada pravidel a zákonů, jako třeba že muslimům nesmí být distribuována jiná náboženská propaganda (v tom tu jsou experti čínští křesťané), při sňatku muslima s nemuslimkou (velmi neobvyklé) musí dotyčná konvertovat na islám – a to platí i obráceně – jestliže si chceš vzít malajskou muslimku, musíš se stát muslimem (tj. přijmout islám, změnit si jméno atd.). Dále je velmi tvrdě (prý 500%) zdaňován alkohol a například v samoobsluze musíš s jídlem, které není “halal“ (čisté), jako je třeba vepřové, ke zvláštním pokladnám. Celkově se ale dá říct, že k nějakému velkému útisku ostatních nedochází a ty pravidla se dají bez větších obtíží respektovat.

Chtěl bys tam žít natrvalo a proč?
 
Ani ne – je tu moc horko a doma je doma. Rok je až až.

Horko? Kolik je tam třeba dnes (počátek října)?
 
Jako vždy horko – 31°C. Viz http://czech.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=Kuala+Lumpur.

Jak je to tam s politikou a volbami?
 
Něco jako volby tady sice občas uspořádají, ale přesto je premiér už 20 let stejný. Stojí také v čele koalice 14 stran (UMNO), která mi ale spíš připomíná jednotnou kandidátku národní fronty z dob dříve minulých. A kdo se mu znelíbí, toho nechá zavřít.

Aha, tak tak ono to je! A cizince zavře taky? Třeba já se hned někomu nelíbím, jak mě vidí, tak mě každý nenávidí.

Cizince taky. Jestli  jsi tenhleten zakuklený západní finanční spekulant co chce jen vysávat místní ekonomiku nebo podporuješ podzemní hnutí za jakési pochybné svobody, tak s tebou zatočí, to si piš! Anwar – bývalý zástupce premiéra – se znelíbil a vyfasoval 9 let za údajnou homosexualitu.

To jsem myslím četl. Ještě dostal v tom vězení nakládačku. Chudák stará buzna. Ale pak prý kvůli tomu rezignoval ministr vnitra. Nebo si to celé s něčím pletu?

Zajímavé je, že se ta homosexualita dostala na pořad dne, až když si Anwar začal politicky dovolovat na svého šéfa premiéra Mahatmira. Taky bylo třeba někoho obětovat ohledně té ekonomické krize. Malajsie má zvláštní zákon zvaný Internal Security Act na základě kterého tě mohou uvěznit, aniž by proti tobě měli nějaké konkrétní podezření. Když se ti někdo ve vězení párkrát projde botou po xichtu tak se už rád k přiznáš, třeba k tomu, že si teplej (za což je až 20 let). V případu „Anwar“ skutečně rezignoval vrchní policejní šéf, protože to trochu neodhadnul. Spoutaného Anwara se zavázanýma očima vyšetřoval svými kopanci a údery., výsledek je k nahlédnutí na obrázku. Poučení pro příště – vězně nejprve vyfotíme a až POTOM vyšetřujeme. ;-)

Jaká je tam životní úroveň?
 
Záleží na tom, kde žiješ a kdo jsi. Ve městech je daleko vyšší než na vesnicích, ale i v Kuala Lumpur najdeš chatrče z prkýnek a vlnitého plechu ve stínu mrakodrapů. Průměrné příjmy na rodinu tu už padly, ceny jsou v průměru asi o 1/3 vyšší než u nás, což je do jisté míry dáno silnými státními zásahy do ekonomiky (např. kurz ringgitu k USD je fixní (3,8 RM/USD), některé ceny jsou regulovány). Dá se říct, že životní úroveň je tu asi taková jako u nás před 30-40 lety, s tím, že tu jsou ale ty zmíněné velké rozdíly.

Jak tam vypadají záchody? Taková ta díra do podlahy?

Jsou tu jak turecké záchody, tak klasická mísa. Obvykle je to nakombinováno, takže si můžeš vybrat. Třeba tady v práci na patře jsou dvě “díry” a jeden normální. Nejvíc jsem se nasmál, když jsem na jednom dálničním odpočívadle viděl na záchodech obrázkový leták, který znázorňoval správné použití. Třeba že nemáš močit mimo mušli a na mísu si máš sednout a ne stoupnout na prkénko do podřepu. ;-)

Čím se lide obvykle živí, tedy co pojídají?
 
Většinou jedí něco z rýže a pak taky nudle jsou tu velký hit. Hinduisté nejedí hovězí, muslimové vepřové, Číňané snědí všechno, často se až jeden nevychází z údivu.

A nějaký speciální recept na něco echt malajského bys neměl? Co tam jíš ty?

Co třeba pařátková polívka? Vem slepičí pařát, vyvař, přidej co najdeš ve spíži a servíruj. Pařátem si to můžeš v hrníčku míchat a obírat z něj masíčko. To je prosím čínská specialita. Ale dá se tu najít i řada „normálních“ jídel, takže hlady tu neumírám.

No skvělé, teď ještě sehnat ten pařátek. To naservíruju návštěvě, to je naučí otravovat.

Pařátky jsou velmi levné. Prodávají se tu samostatně, nebo si můžeš koupit zmrzlé kuře i s pařátama. Myslím, že i u nás toho bude nadbytek, takže můžeš navařit pro širé okolí.

Existuje tam nějaký větší průmysl?

Jsou tu stovky fabrik, kde (říkají očití svědci) v potu tváře místní ženy v primitivních podmínkách sestavují výrobky pro světové giganty jako je např. Motorola, Western Digital či Ericsson. Jinak se tu vyrábí auta značky Proton a Perodua, těží ropa a zemní plyn. Šlágrem desetiletí je těžba dřeva, aneb jak si zhuntovat co nejrychleji deštné pralesy. Tam kde se vykácela džungle se pěstují olejové palmy – ty už zabírají obrovské prostory po celé Malajsii. Na ústupu jsou kaučukové plantáže, jejichž čas už vypršel. Malajsie také patřila mezi přední exportéry cínu.

A stav silnic? Asfaltky nebo nějaké vyježděné polní cesty? Jak by se tam dala provozovat cykloturistika?

Asfaltky jsou všude a je tu i spousta nových dálnic, za které se platí. Ve městě bych cykloturistiku teda moc neriskoval. Jsou tu sice někde speciální stezky pro cyklisty a motorky, ale jezdí tam téměř výhradně jen motorky a to dost rychle. Mimo město už by to asi šlo, cyklisté tu snad můžou i na dálnici, kde je to v odstavném pruhu asi nejbezpečnější, i když vzdušné vlny od projíždějících kamionů asi nic moc. Problémem může být také vedro a šílení řidiči.

Šílení řidiči jsou problém i v Čechách. Proto bude zajímavé se zeptat, jakže je to tam s lékařskou péčí?
 
Co vídám, tak menší ordinace jsou často součástí třeba obchodních domů a nákupních zón. Ve městě nebývá problém narazit na doktora se zahraničními ("západními") zkušenostmi. Dále zde působí řada čínských specialistů s tradiční medicínou a na trzích jsem párkrát zahlédnul prodávat nějaké kořeny a podobné zaručené zázračné přípravky.

Daně jsou velké či malé?

Daně tu neplatím, takže nemohu referovat. Jediné co jsem zaplatil byla silniční daň za motorku a byl to ekvivalent 300 Kč/půl roku, zase tu je levný benzín (11 Kč/litr). Zdá se mi ale že ve srovnání s Evropou tu budou daně rozhodně nižší.

Jak je to s turistikou? Je Malajsie hodně turisticky navštěvovaná?

V porovnání s Thajskem je tu liduprázdno. Turisté se navíc drží vyšlapaných a zdokumentovaných cestiček, takže je normálně téměř nepotkáš.

A za čím se nejvíc jezdí? Památky, přírodní útvary, zvířata...

Je tu všechno – nádherné pláže, korálové moře, džungle, architektura a kultura je vskutku bohatá – kromě trosek od Portugalců a Holanďanů tu dost zbylo po Britech a zmíněné prolínání tří národností tvoří opravdu pestrou směsici.

Potkal jsi tam nějaké Čechy? Kam jeli?

Občas tu o někoho zavadím. Buďto směřují po zemi do Indonésie a nebo si tu dělají jen zastávku při zpátečním letu z Austrálie.

Jaká je tam povědomost o ČR (určitě žádná, jako všude) a Evropě vůbec?

Evropa pro místní znamená především Anglii. Dál znají ty větší státy jako Německo, Itálii, Rusko a kvůli válce i Jugoslávii. O České Republice tu povědomí téměř není, ale většina reaguje alespoň na Czechoslovakia (reaguje znamená něco jako „Ooooou yes, Czechoslovakia…“). Sem tam někdo zná nějakého nějakého našeho fotbalistu ze zahraniční ligy (Poborský, Berger).

Pěstuje se tam emigrace do Australie?

Copak tě nemá - kdo by jezdil do daleké, klokany zamořené a odpornými imigračními úředníky nechvalně proslulé Austrálie? Singapur je přece přes most, je tam vyšší životní úroveň než v Austrálii, mají čtyři oficiální jazyky a vízum netřeba. Malajsie se spíš naopak musí sama potýkat s imigranty z Indonésie, Thajska, Filipín a dalších chudších zemí.

Proč se mi vždycky vybaví piráti, když slyším o Malajsii?

Asi kvůli tomu warezu. ;-) Jinak jich pár ještě řádí v Jihočínském moři, takže pozor. Filipínští vzbouřenci unesli z Malajského letoviska na Borneu turisty a drželi je asi 100 dní jako rukojmí.

No to je fakt hezké, buď tě zajmou piráti nebo sultán, tam tedy není moc bezpečno. Co pouliční kriminalita?

Proč by tě zajímal sultán? Ten federální je teď navíc asi zaneprázdněn novou o 45 let mladší manželkou (stránky jsou na: http://www.penerangan.gov.my/agong/agongx1.htm, už i sultán musí být dot). I když je fakt, že sultáni se těší absolutní beztrestnosti a v Johor byl jednou sultán, jehož nezvedený synek mordoval lidi, ale jinak tu je docela bezpečno. Jiný sultán prý zase rád sbírá luxusní sportovní auta, neplatí za ně daně a závodí po dálnicích, ale lid tyhle monarchy miluje. Pozor si je třeba si spíš dávat na svoje věci (kabelky, tašky, peněženky).

Jaké je tam podnebí? Tajfuny, zemětřesení...

Horko a vlhko a to pořád. Leden nebo červenec, poledne či půlnoc – pořád tu je 30 stupňů. Snad jen k ránu se ochladí na takových 26. Brrr.

Zemětřesení, tajfuny, sopky a podobné radosti tu nekvetou.

Kdy je nejlepší do Malajsie jet?

Dá se kdykoliv i když je lepší – zejména na východním pobřeží a na Borneu - se vyhnout monzunu (časté a intenzivní deště), který panuje přibližně od září do února.

Na co se má člověk připravit?

Hlavně na to horko. A pak taky na pálivá jídla. A na lovce lebek na Borneu. Jo a o těch smrtelně jedovatých hadech v džungli už jsem se zmiňoval?

Néééé, to nééé, tam se nedá existovat. Hic a ještě strašní hadi. Už tě kousli?

Každou chvíli. S tím už musíš počítat. Někteří koušou a někteří škrtěj.

Kam bych se měl – kdybych už byl takový cvok a jel bych tam - podle tebe podívat?

Možná bych doporučil nedržet se až tak striktně těch “the best” kam jezdí všichni a nebát se sám objevovat. Historií je nabitá třeba Melaka, treky v pralese lze podniknout v Taman Negara a potápění a plážování se nám velmi osvědčilo na ostrůvku Perhentian Kecil. Hezké mešity lze obdivovat třeba v Kuala Kangsar či Shah Alamu. Chrámy a temply jsou ale ostatně po celé zemi.

Jestliže má někdo víc času a pár ringgitů navíc na letenku na Borneo, tak není co řešit. Výstup na 4101 vysokou Mt. Kinabalu musí být určitě zážitek.

Jsou tam ještě nějaké hory? Jak jsou vysoké? Lozí se na ně hodně?

Kromě té Mt. Kinabalu, na kterou proudí davy mě zaujala ještě Gunung Tahan, což je nejvyšší hora “kontinentální” Malajsie. Má sice jen 2 187 metrů, ale jde se k ní pět dní (a zpátky další 2-3) neprostupnou neobydlenou džunglí  kde je třeba zdolat převýšení okolo 3800 metrů, což v tom vedru a vlhkosti musí být děsný saigon bez možnosti ústupu do civilizace. Viz http://web3.asia1.com.sg/tnp/journey/travel/malaysia/tahan.html

Já tu ale jsem pracovně, takže na trajdání po horách není čas, navíc na zmíněné expedice je třeba najímat průvodce.

Proč průvodce, to je nějak předepsáno? Nestačí batoh a mapa?

Předepsáno to je správou parku, což je ale obvykle banda amatérů, která se snaží ještě větším amatérům (to jsou ti co jezdí do džungle s kufrem) zabránit v originálním způsobu sebevraždy. Například správci největšího národního parku v Malajsii tak akorát trhají vstupenky a prodávají pohledy. S mapami je to taky slabší – prakticky žádné neexistují. Jediné co se dá trochu použít jsou kartografické materiály zeměměřičského úřadu, ale pro ty musíš na ministerstvo. Navíc to stejně v případě džungle je jen zelená plocha s pár vrstevnicemi a potoky, ztratíš se jedna dvě a pak přijdou hadi…

Běžný Malajec však po horách netrekuje, ale za chladnějším vzduchem si vyjede lanovkou či autem do nějakého hill resortu, jako třeba Genting či Cameroon Highlands nebo Frasers Hills. Je tu chladno, anglicky deštivo, lze hrát golf,  či zajít do kasína… V Cameroon Highlands se dokonce pěstuje čaj a jahody.

Jak by se turista po Malajsii měl dopravovat? Je tam vlak, autobusy, místní letecké linky, co to stoji, jak to funguje...

Železnice lemuje  Malajsii při západním pobřeží ze severu (Thajsko) na jih (Singapur) s jednou odbočkou na východ. Moc vlaků tu nejezdí, ale co jede má velmi slušný standard – i třetí třída je srovnatelná s naším IC. Zážitkem by prý měla být “jungle railway” – lokálka ve střední Malajsii, ale ta zatím se mi nepoštěstilo – jede taky jen jednou denně. Jízdné je za 100 km ve třetí třídě asi 60 Kč.

Autobusy jsou rychlé, čisté, spolehlivé a jezdí skoro všude a jsou jen o maličko dražší než vlaky. Lístky se dají koupit jednoduše v předprodeji, ale jestliže je náhodou státní svátek, tak je to beznaděj a nezbývá než autostop, který se v Malajsii nadmíru osvědčil.

Místní letecké linky mají smysl snad jedině při návštěvě Bornea.

Co kriminalita, nízká, vysoká, kterým oblastem se vyhnout?

Kriminalita je asi stejná jako u nás. Naprostá většina lidí má cizince ráda a snaží se jim pomoci – něco jako rasismus naruby. ;-)

V centru KL (Kuala Lumpur) existuje pár míst, kde může být větší koncentrace živlů, ale nic tragického to není  - asi jako v Praze. Známá pravidla jako nenosit vyzývavě drahé šperky, kolem krku foťák, kabelku přes rameno a nechodit s někým podezřelým kamkoliv by měla většinou stačit.

Ceny? Horentní, přijatelné…

Dá se říct že všechno je asi o 1/3 až polovinu dražší než u nás. Jídlo v obyčejné restauraci vyjde asi na 50-60 Kč, dvoulůžkový pokoj v levném hostelu či chatička u moře asi na 200 – 300 Kč/noc. Stříhání u holiče 110 Kč, láhev vody 10-25 Kč, kilo melounoviny asi 10 Kč, pivo 70-150 Kč…

Koupit se dá všechno, i na venkove? Myslím hlavně potraviny.

Dá se koupit to co trh žádá. Rozhodně všude koupíš například rýži, ale s bramborama už to bude horší. Masa se tu také nejí tolik, takže výběr často nic moc. Salámy tu třeba neznají vůbec. Pečivo tu mají jen bílé.

Jaká je průměrná vzdělanost obyvatelstva?

Nedovedu odhadnout. Zase tu budou velké rozdíly – orang asli, kteří žijí v džungli asi nedovedou ani číst a psát, ale spousta lidí ve městech má i nějaké to vyšší vzdělání. Vysoké školy tu jsou většinou tříleté a za studium se tvrdě platí.

Kam ty ses už podíval, kromě toho pralesa? Jaké to bylo?

Já poznávám Malajsii většinou tak nějak jinak - neturisticky. Ostatně na nějaké větší výlety není čas. Zatím jsem stihnul Melaku, třikrát východní pobřeží, národní park Taman Negera, caving u Ipohu, Shah Alam a bylo to super.

Nějaké divoké příhody?

Občas nějaká ta honička se zloději, jinak klídek. Místní mladíci totiž v představě, že náš dům je nabyt dolarama a cennostmi až na půdu občas najdou nějaký nevšední způsob jak nás nezvaně navštívit. Posledně to byl nějaký koumes ze střechy větracím oknem, předtím se jim podařilo vypáčit ze zdi masivní mříž.

Existuje něco, co bych ve vztahu k místním obyvatelům jako turista dělat určitě neměl?

Asi by nebylo nejlepší se pokoušet svést nějakou muslimskou dívku. Stejně tak líbaní a intimnosti na veřejnosti se tu považuje za nevkus, za to by tě ale neukamenovali. Dtto smrkání do látkových kapesníků.

Jistojistě by sis tu neměl zahrávat s drogama – za to je tu oprátka. 4% menšinu také nepotěším – 20 let za nepřirozené sexuální praktiky, to už ale bylo zmíněno. Kdyby sis chtěl zazávodit na motorkách, tak to nedělej na ulici – za to také může být i nepodmíněný trest. V podstatě se ale dá říci, že místní jsou shovívaví a tvojí neznalost dovedou omluvit. Když ale budeš moc zlobit, tak tě kromě šatlavy čeká výchovný výprask rákoskou.

Naprostá většina lidí je přátelská a ráda pomůže či poradí. Navíc se všichni neustále usmívají. Někdy tě to jako Evropana může až vytočit – asiaté nejednají a nehovoří zdaleka tak přímo jak jsme zvyklý. Zejména negativní informace jako by se nesdělovaly. Nikdo ti neřekne, že to nemůže/nestihne/nezvládne – místo toho poví jak udělá “the best” či to bez okolků slíbí i když mu musí být jasné, že to nezvládne. Management krachující firmy může klidně svým podřízeným tlačit šrouby do hlavy jak všechno bude zase perfektní a báječné a zaměstnanci, kteří nedostávají několik měsíců mzdy se nenaštvou, nenadávají, nebouchají do stolu a nedělají nátlak – v tichosti se snaží najít jiné místo a naprosto nepozorovaně jednoho dne odejdou.

K cizincům (tím myslím cizince bílé pleti, na to pozor) se tu naprostá většina obyvatel chová korektně. Zcela výjimečně se mi stalo, že se nějaký obchodníček snažil využít mé neznalosti a nasadil vyšší cenu. Při vracení peněz se také nešidí. Spíš se stává, že vás někdo jen tak pozve na oběd či pivko. Spropitné tu neexistuje. Řekl bych tedy, že jsou pohostinní a rádi pomohou, ale mám dojem, že si přes to pořád zachovávají odstup, který je pro “člověka zvenčí” nemožné překonat. U Slovanů jako by platilo “co na srdci to na jazyku”, ale třeba u Číňanů se mi zdá že se budou pořád usmívat a nikdy nevíš co si myslí a co udělají.

Smlouvá se o cenu v obchodě?

Smlouvá, a to i o takové věci jako je třeba fotoaparát či zmíněný software. Usmlouvat se dá tak 10-30%, ale chce to znát ceny. Nestává se to často, ale občas se najdou vykukové, kteří v turistických oblastech nabízí zboží (zejména suvenýry) třeba 7x předražené, takže i když cizinec celý šťastný srazí cenu na polovic je nemilosrdně oškubán. Obecně se dá smlouvat o cokoliv snad s výjimkou potravin a zboží v samoobsluhách a supermarketech.

A jak takoví Malajci vlastně vypadají, malí, snědí nebo jací?

Bez rozdílu všichni tu mají uhlově černé vlasy a všichni jsou malí. Číňany a Indy si snad každý dovede představit. Indové tu jsou z jihu – Tamilové, takže velmi snědí. Malajci jsou barevně něco mezi a nemají až tak placaté obličeje jako Číňané. Foto malajské krásky přikládám

Hm, pěkná. Nějaká národní jídla, nápoje, jak to chutná?

Já si nejvíc oblíbil satay [čti saté], což jsou kousky kuřecího nebo hovězího masa napíchané na špejli a ogrilované na ohýnku. Polévá se to s nasládlou omáčkou z burských oříšků a je to vážně mňamka. Jak to vypadá je vidět na přiložené fotce, kterou jsem pořídil v městě, které je satay proslaveno - v Kajangu.

Z nápojů se tu hodně pije čaj a to jak normální, tak po britském způsobu s mlékem, téměř vždy s ledem. K jídlu se dost často pije obyčejná voda – objednat si k rýži s masem pivo by asi místní dost překvapilo, navíc v muslimské restauraci ho ani nevedou. Jestli chceš experimentovat, tak si ale můžeš dát takové speciality jako džus z fazolí či sirup z růží.

Džus z fazolí? Vždyť fazole jsou suché, alespoň ty naše, jak by se z nich dal dělat džus? Nebo je to něco jako fazolová polívka? A je to sladké nebo slané?

Obvykle než uschnou, tak jsou zelené. Chce to včas sklízet – nepěstuj jenom trávu a zkus jich pár zasadit. Džus se z nich dělá asi tak, že se rozmixujou. Já si to koupil omylem, protože jsem si myslel, že to je kiwi. Chutná to dost hrozně a sladký to teda rozhodně není.

Zvířata? Divoká? Komáři? Mam brát repelent?

Druhově to tu je různorodé – sloni, hadi, opice, tygří, divoká prasata a tak dále ale obyčejně s těmito zvířaty vůbec nepřijdeš do styku. Po zdech všude pobíhají neškodné ještěrky a po ulicích se toulají kočky (psi jsou dle islámu nečistý, takže jim tu moc pšenka nekvete). Dost často narazíš na opravdu velké šváby, mravence či oražené krysy. S jednou takovou jsme v národním parku Taman Negara bojovali celou noc. V některých oblastech můžeš potkat také dost velké ještěry. Mají dobře přes metr a vyjídají zbytky ovoce z odpadků.

Jak bojovali? Vy jste do ní bušili dřevcem a on vás hryzala tesáky?

Krysa se podle vplížila do našeho úkrytu a zaútočila nám na potraviny. Několikrát jsme ji úspěšně zahnali na útěk, ale vždy se vracela jako Goro. Nepomohlo ani, když jsme všechno dali na stůl – vyšplhala na něj úplně v pohodě. Cestu si samozřejmě krátila přes naše ležící postavy. Chutnala jí jablíčka, sušenky, ale okoštovala i protikomáří spirály. Nakonec jsme našli v rohu té džungloidní chatrče bednu pobitou plechem, kam jsme jídlo zavřeli a byl klid.

Repelent tady koupíš bez problémů – a kupodivu je z něčeho přírodního a ne z chemickýho svinsta. Komáři se hemží nejvíc za soumraku, ale nic tragického. Taky je třeba dát pozor na pijavice co se ti můžou zahryznout do nohou.

Pijavice?? Ty jsou snad akorát ve vodě nebo ještě tak ve vysoké trávě, ne? A co se stane, když tě zahryznou?

Pijavice (leeches) jsou i v primárním pralese. Nenápadně se ti přisají na nohy a sají a sají. Mají ostré zoubky a jdou těžko odtrhnout. Rána pak docela krvácí, ale jinak nebezpečné nejsou. Užitečné je tedy mít chráněné holeně a vzít si trochu soli. Pijavice, kterou posolíš se hned pustí a ty jí můžeš rovnou zkonzumovat. ;-)

Zkonzumovat?!

Přece jsi chtěl nějaké originální jídlo, ne? Tohle by mohl být zajímavý zdroj proteinů a překvapíš tím i Malajce. ;-)

Zkus to taky někomu naservírovat, jestli si netroufneš. ;-)

Nějakě problémy se stanováním?

Hlavně nezapomenout ty tyče, jinak žádný zákaz prý neexistuje, takže když nebudeš kempovat někomu na dvorku, tak asi největším problémem bude zvědavost okolí. Stanování tu totiž probíhá minimálně a to v tzv. „camping area”, kterých je jen pár a slouží spíš jako piknikové plácky a místo pro vyblbnutí dobrodružněji naladěné mládeže. Vydat se se stanem naslepo do džungle bych neriskoval. Nejsou tam cesty, o nějakých turistických značkách ani nemluvě a to prodírání by tě dost brzo unavilo. Lepší jsou tzv. “trails“ – stezky v národních parcích, ale je třeba ověřit kam tě pustí správa parku bez průvodce a kam ne.

Psal jsi, že je outdoor tvou zálibou, kde jsi všude byl?

Zatím jsem se poflakoval jen po Evropě (Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Pobaltí, Holandsko na kolech…). Dost se toho ale dá prožít i u nás nebo na Slovensku.

A kam se chystáš po Malajsii?

Nápadů by byla spousta. Jak už jsem nakousnul – chci odsud dojet domů pozemní cestou. Láká mě Indie, Mongolsko, Tibet. Výhledově Jižní Amerika či Aljaška… uvidíme, ono se to nezblázní…

S kým dalším mám udělat rozhovor?

Co třeba Karel Gott? ;-)

A na co bych se ho měl ptát? Něco o zombiích?

On Karel natáčí nějakej horor?

Ale ne, to tady tuhle byla taková aféra…

A nebo sám se sebou – lidi se o tobě z tvých stránek moc nedozví.

Tak já mám celý web o sobě a on prý že nedozví….

Ale ten web je o tvých vypráskaných cestách a zmatených kamarádech, o tobě tam teda toho moc není. Nějaký pikantnosti – čtenáři si žádají také nějaký ten bulvár.

To je pravda, to jo, bulváru je třeba. Takže ještě na závěr popiš, jak to bylo s tou kamarádkou, jak jí teď roste bříško, co jste všechno dělali a jestli z toho máš nějaké fotky, tak je nezapomeň poslat.

Vím, že to čtenáře asi nenadchne, ale tu noc jsme se zejména modlili, aby ten stan nespadnu nebo aby nepřišel liják, navíc mezi námi byla ta bambusová tyč. Tak snad příště. ;-)

Ještě nějakou veselou příhodu bych prosil… A kdybys našel ještě nějakou hudbu v MP3, tak třeba taky pošli. Zkusím něco najít na síti, ale mám s tím špatné zkušenosti.

Budu o tom přemýšlet…

Co třeba tu, jak jsem narušil slavnostní rozloučení s ministrem? A nebo ne, raději ti pošlu jednu zajímavou zprávu z dnešního servisu:
 

Slon vykolejil rychlíkový vagón
Srážka s rychlíkem stála slona život, cestující z Kuala Lumpuru do Tumpata utrpěli pouze šok.
Vydáno dne (9.11.2000) / rubrika MG-PERLICKY

Kuriózní železniční nehoda se stala v neděli v Malajsii. Jak informovala tamní tisková agentura Bernama, na trati mezi hlavním městem Kuala Lumpur a Tumpatem vykolejil po srážce se slonem vlak.

K nehodě došlo tak, že se zvíře smeklo, skutálelo se po srázu a dopadlo přímo na koleje. Slon vrazil do posledního vagónu rychlíku a vykolejil ho. Cestující vyvázli ze srážky bez zranní. Zvíře, které se zaklínilo mezi vagónem a kolejemi, však nepřežilo.

Je to pravda pravdoucí, jak si lze ověřit na http://www.bernama.com/bernama/archives/2000_11_05/general/ge0511_6.htm a http://www.thestar.com.my/news/story.asp?file=/2000/11/7/nation/0715cmju&newspage=Search

Tak zatím.

Tak se měj. Ta příhoda sice moc veselá nebyla, ale je zase víc ze života. Ahoj.
 

 S Martinem Králíčkem prostřednictvím e-mailu
rozmlouval v říjnu 2000 Howadoor